ERP-miljøerne skifter karakter i de her år. Intelligente prissætningsstrategier banker på, og AI og Machine Learning trænger længere og længere ind i virksomhedernes ERP-landskaber.
Så spænd bæltet og gør dig klar til at ride på de nye ERP-bølger.
Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Og hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?
I løbet af dagen går vi tæt på en række vigtige overvejelser og spørgsmål:
Peger jeres strategi og organisatoriske behov i retning af et cloud-setup eller hybrid-modeller?
Hvordan kan du integrere legacysystemer og forretningskritiske applikationer ind i jeres moderne ERP-strukturer, så I opnår bedre drift og lavere omkostninger?
Hvilke nye teknologier er på vej op over horisonten, og hvordan spiller du dem bedst ind i jeres ERP-strategi?
Fra scenen løfter eksperterne sløret for specifikke strategi- og teknologiskift, som ERP-aktørerne forventes at foretage i den kommende tid. Og så er denne konferencen en kærkommen lejlighed til at få diskuteret på kryds og tværs med andre ERP-professionelle, der ligesom dig kommer for at hente inspiration til at lede virksomheden gennem teknologiske forandringer.
Mød talerne
Lars Jacobsen
Chefredaktør og moderator
Computerworld
Betina Hedelund Jørgensen
Director, Enterprise Applications
Norlys
Henning Klemp
Solution Expert, S/4HANA Public Cloud, Nordic
SAP
Thomas Nørmark
Global Head of Innovation
NTT DATA Business Solutions
Rasmus Kjærgaard
Client Director
Cepheo
John T. Hummelgaard
Sales Director
Cepheo
Niels Ferdinand Karstensen
Partner, Forretningsapplikationer og automatisering
Kom tidligt og start dagen med en let morgenbuffet med hjemmebagt brød samt frisk brygget kaffe og the. Netværk med de andre deltagere og leverandører.
09:00 - 09:05
Velkomst
Lars Jacobsen
,
Chefredaktør og moderator
,
Computerworld
09:05 - 09:35
Kom bagom Norlys ERP-konsolidering
Betina Hedelund Jørgensen
,
Director, Enterprise Applications
,
Norlys
09:40 - 10:05
Overvej SAP, hvis du søger en fremtidssikret ERP-løsning
I dette oplæg vil Henning præsentere nogle af de teknologiske trends, der former markedet for ERP i dag. Han belyser også nogle af de almindelige årsager til, at ERP-projekter ofte overskrider budgettet eller ikke leverer de ønskede resultater. Til sidst præsenteres S/4HANA Public Cloud – SAP’s nyeste og mest innovative ERP-løsning, der er designet til mellemstore virksomheder med ambitioner om vækst. Du vil få indsigt i, hvordan denne løsning kan skabe værdi og understøtte deres virksomheders udvikling.
Henning Klemp
,
Solution Expert, S/4HANA Public Cloud, Nordic
,
SAP
10:10 - 10:35
Business AI
Thomas Nørmark
,
Global Head of Innovation
,
NTT DATA Business Solutions
10:35 - 11:00
Pause og netværk
Få kaffekoppen fyldt op og fortsæt snakken fra tidligere.
11:00 - 11:25
Fremtidens ERP: Fleksibelt, modulært og industrispecifikt
ERP-løsninger skal være fleksible, fremtidssikrede og tilpasset din forretning og industri, samtidig med at de udnytter moderne teknologier som kunstig intelligens og automatisering.
I dette oplæg viser John Hummelgaard og Rasmus Kjærgaard dig, hvordan Cepheos prækonfigurerede og industrispecifikke forretningsløsninger kan hjælpe din virksomhed. Med disse løsninger kan du opnå en skalerbar løsning baseret på Microsoft Dynamics 365, der matcher netop dine behov.
De vil også forklare, hvordan en composable architecture kan skabe en løsning, der kombinerer det bedste fra standard ERP- og CRM-applikationer med kunstig intelligens, analytics- og BI-værktøjer samt Cepheos industrispecifikke moduler.
Sammenlagt vil du få konkret viden om Cepheos Industry Framework, som sikrer en løsning, der er skræddersyet til din industri og hjælper dig med at automatisere processer, optimere beslutningstagning og forberede din virksomhed på fremtidens krav.
Rasmus Kjærgaard
,
Client Director
,
Cepheo
John T. Hummelgaard
,
Sales Director
,
Cepheo
11:30 - 11:55
Beskrivelse kommer snart
Niels Ferdinand Karstensen
,
Partner, Forretningsapplikationer og automatisering
,
Immeo
11:55 - 12:50
Frokost og netværk
Der vil være stående frokostbuffet og sodavand og rig mulighed for at netværke videre, samt få en snak med de forskellige leverandører.
12:50 - 13:20
Fra AX2009 til D365 F&O - Skinner solen over skyerne?
Carl Hansen og Søn går den 22. april 2025 live i en omfattende ERP-implementering. Hør betragtninger fra denne proces med fokus på skiftet fra en personaliseret AX2009 til en forholdsvis standardiseret D365 F&O cloud løsning.
Få en indsigt i den digitale rejse og hvorledes det har modnet organisationen.
Erik Bunde Nielsen
,
Business Process Digitalization Consultant
,
Carl Hansen & Søn
13:25 - 13:50
Curit - Taler kommer snart
13:50 - 14:10
Pause og netværk
Dagens sidste pause byder på søde hjemmebagte fristelser og sunde snacks, og så kan man lige linke op på LinkedIn med sit nyt netværk.
14:10 - 14:35
Taler kommer snart
14:40 - 15:10
ERP & AI – slideware eller software?
Alle ERP-leverandører investerer kraftigt i at bringe AI ind i ERP-løsningerne. Men hvor langt er ERP-markedet kommet? Hvad er de væsentligste use-cases og hvordan kan man som kunde drage nytte af AI indenfor ERP? Indlægget bygger bl.a. på en markedsanalyse som HNCO har gennemført.
Eventet er forbeholdt it-beslutningstagere og influenter, CEO'er, forretningsudviklere, CISO'er, projektledere, CDO, CTO, sikkerhedsansvarlige, digitale udviklere, it-chefer og CIO'er. Computerworld Events forbeholder sig ret til at afvise tilmeldinger uden for målgruppen samt fra samarbejdspartneres direkte konkurrenter.