Operational Technology – eller blot OT – betegner systemer, der kontrollerer materiel i produktion og forsyning. Men den bagvedliggende teknologi er ofte af ældre dato, og hverken brugergrænseflader eller API’er er videre intuitive eller standardiserede. Dette gør dermed potentielt integrationsopgaven ganske krævende.
På denne dag sætter vi derfor fokus på de primære forskellige mellem OT og IT. Samt beskæftiger os med, hvordan du bliver i stand til at integrere OT effektivt mod virksomhedens øvrige digitale kerneløsninger som f.eks. ERP, produktions-, kunde- og logistikstyring.
Dette er et vigtigt skridt i indsatsen for at gøre centrale informationer og data fra produktionen tilgængelige, operationelle, analysérbare og let forståelige for både kunder og forretningen.
Men når du integrerer forretningssystemer mod OT, risikerer du samtidig at eksponere produktionen mod internettet og gør den mere sårbar overfor cyberangreb. Derfor er der også behov for at tænke sikkerhed ind fra dag ét og ser nærmere på både best practice og hører om andre virksomheders erfaringer med at integrere OT og IT.
Ønsker du at være den første partner på eventet? Tryk på linket foroven.