Få stabile systemer, tilfredse kunder og reduceret stress med AIOps Digitalt event

Dato:
29/3 2022
Sted:
Online
Pris:
0 kr / 2.495 kr.

Er det vigtigt for dig altid at kunne være sikker på, at dine applikationer fungerer korrekt?

Har du nogle gange brug for at gøre en indsats og allokere ekstra ressourcer, lappe og reparere infrastrukturen eller øge pladsen i skyen?

Skal du og teamet prioritere handlinger hver måned på grund af manglende ressourcer?

Ville du være interesseret i at kunne overvåge i realtid og sikre, at applikationer får de ressourcer, de har brug for, når de har brug for dem?

Så kom med, når vi sætter fokus på fordelene og værdien ved at bruge AI i IT-afdelingen - hvordan AIOps kan løse dine udfordringer, og hvordan du kan undgå uplanlagt nedetid for kritiske systemer og nødopkald midt om natten.

At it-systemer fungerer optimalt, er helt afgørende for alle virksomheder og organisationer. Samtidig er moderne it-miljøer både komplekse og ressourcekrævende, og det stiller høje krav til it-afdelingen. Flere og flere data og flere og flere applikationer skal administreres med de samme ressourcer.

Derudover stiger kundernes efterspørgsel efter digitale tjenester og løsninger. Vidste du, at en forsinkelse på et sekund, når din hjemmeside indlæses, kan føre til en syv procent lavere konvertering og en reduktion på 16 procent i kundetilfredsheden (Kilde: Aberdeen Group)?

Med de moderne værktøjer, som AIOps indebærer, kan du finde ud af præcis, hvad der er sket, når der opstår en fejl. Derudover kan du allokere ressourcer, så dine applikationer får den kapacitet, de har brug for, og yder så godt, som de burde.

Se program

Program:


09:00
Velkomst og introduktion: AIOps set fra IBMs perspektiv
Maurits Wiuff
Oplægsholder:
Maurits Wiuff
SW Brand Partner Sales
IBM

Maurits Wiuff leder IBM Danmarks forretning inden for automatisering, data og kunstig intelligens. Maurits Wiuff har haft ledende stillinger inden for IT konsulentbranchen og været involveret i større digitaliserings -og forandrings projekter gennem en årrække. Han interesserer sig for hvordan teknologi, organisationer og mennesker udvikler sig i samspil med hinanden.

Lars Jacobsen
Moderator:
Lars Jacobsen
Chefredaktør
Computerworld

Lars Jacobsen er chefredaktør på Computerworld. Har arbejdet for Computerworld siden 2006, blandt andet som udviklingschef. Han interesserer sig især for, hvordan teknologi opstår og etableres i virksomheder og samfundet.


09:10
Crashcourse i AIOps: Introduktion til begreber og nøgleelementer
Dette indlæg handler om automatiseret optimering af ressourcer til en applikation med AI for på den måde at reducere nedbrud og manuel administration, hvilket frigiver tid til projekter og innovation.
Lars Aksel Skibsted
Oplægsholder:
Lars Aksel Skibsted
Data, AI & Automation leader
IBM

Lars Aksel Skibsted har gennem en årrække haft forskellige ledende stillinger i IT konsulent branchen med fokus på data analyse, Internet of Things, kunstig intelligens, operations hos virksomheder i Danmark, Norden og Europa.
Før det har Lars Aksel en fortid som Supply Chain Manager hos Nestlé og produktions ingeniør hos Akzo Nobel.


09:20
CASE: Sådan kom Agillic igang med AIOps
Hør hvordan Agillic, som leverer personaliseret kommunikation og customer experience, har startet rejsen med at implementere AIOPS som en del af et større devops-projekt initiativ for at kunne skalere forretningen globalt.
André Wagener
Keynote:
André Wagener
Managing Partner
MCG

André Wagener co-founded MCG in 2000. He has more 20 years’ experience in implementing DevOps solutions into enterprises and governmental organizations. André holds Master of Science (MSc) in Business Administration and Finance.

Rune Werliin
Oplægsholder:
Rune Werliin
Chief Product & Technology Officer
Agillic A/S

Rune Werliin joined Agillic in December 2021. He has 15 years experience in leading product and engineering teams in the media and marketing industries and has had success in scaling companies to more than 60 countries. With expertise in both commercial administration and a deep understanding of technology, Rune brings a unifying and crucial business perspective for sustainable product development. Rune holds a bachelor in Journalism and a diploma in Business Administration from Copenhagen Business School.


09:50
Hvordan ser en AIOps løsning ud hos IBM?
IBM's AIOps udnytter metrisk data indsamling, konstant overvågning og indbyggede rutiner til at give vores brugere proaktive løsninger, der går skridtet videre fra den traditionelle reaktive løsning.
Real-time indblik i vigtige forretningssystemer, dynamisk justering af ressourcerne og meget mere.
Se hvad en AIOps løsning kan gøre for dig i dette korte demo indlæg.
Kasper Netterstrøm
Oplægsholder:
Kasper Netterstrøm
Partner Technical Specialist
IBM

Kasper har arbejdet med Cloud-løsninger i flere år, først some tekniker og senere med et salgsfokus. Hans fokusområde i IBM er Automation, primært med fokus af automatisering og optimering af infrastruktur gennem APM, ARM og AI løsninger.

Michael Steno
Oplægsholder:
Michael Steno
Partner Technical Specialist
IBM

Michael Steno arbejder som Partner Technical Specialist hos IBM og vejleder kunder og business partnere om IT-infrastruktur med specielt fokus på automatisering ved brug af AI. Michael har tidligere arbejdet med Storage som ”Subject Matter Expert”, samt haft kommercielle roller indenfor Account Management og Ledelse af salg af Cloud-baseret løsninger. Michael mener at kunderne opnår en optimeret drift ved at kombinere Cloud med ”On-Premise” med den rette arkitektur.


10:20
Q&A og afsluttende bemærkninger
Lars Aksel Skibsted
Oplægsholder:
Lars Aksel Skibsted
Data, AI & Automation leader
IBM

Lars Aksel Skibsted har gennem en årrække haft forskellige ledende stillinger i IT konsulent branchen med fokus på data analyse, Internet of Things, kunstig intelligens, operations hos virksomheder i Danmark, Norden og Europa.
Før det har Lars Aksel en fortid som Supply Chain Manager hos Nestlé og produktions ingeniør hos Akzo Nobel.

Lars Jacobsen
Moderator:
Lars Jacobsen
Chefredaktør
Computerworld

Lars Jacobsen er chefredaktør på Computerworld. Har arbejdet for Computerworld siden 2006, blandt andet som udviklingschef. Han interesserer sig især for, hvordan teknologi opstår og etableres i virksomheder og samfundet.