event billede

IT og OT: Balancering af sikkerhed og effektivitet Digitalt event

Dato:
19/3 2025
Sted:
Online
Pris:
0 kr / 2.495 kr.

Vi tager arbejdshandskerne på og ser på de primære forskelle mellem OT og IT. Samtidig beskæftiger vi os med, hvordan du bliver i stand til at integrere din OT effektivt mod virksomhedens øvrige digitale kerneløsninger som f.eks. ERP, produktions-, kunde- og logistikstyring.

Dagen vil være fyldt med indsigt og praktiske løsninger, der hjælper dig med at navigere i den komplekse verden af digital styring i produktions- og forsyningsanlæg.

Hvad kan du forvente:

  • Forståelse for OT og IT: Vi dykker ned i de primære forskelle mellem OT og IT, og hvordan du effektivt kan integrere OT med virksomhedens digitale kernesystemer som ERP, kunde- og logistikstyring.
  • Tilgængelighed af Data: Lær at gøre centrale informationer og data fra produktionen tilgængelige, operationelle, analyserbare og let forståelige for både kunder og forretningen.
  • Realtidsdata Integration: Opdag metoder til at koble styring op mod realtidsdata, eksempelvis energipriser, og planlæg produktionen for intelligent omkostningsstyring.
  • Sikkerhedsaspekter: Få indsigt i, hvordan du beskytter kritiske processer mod cybertrusler og nedbrud, og lær af andre virksomheders erfaringer med OT/IT-integration.
  • Best Practices: Få inspiration til implementering af best practices og sikkerhed fra dag ét.
Vi ser frem til at se dig og dine kolleger til en dag fyldt med læring, netværk og praktiske løsninger, der kan hjælpe din virksomhed med at tage det næste skridt i digital transformation med øje på sikkerheden.

Tilmeld dig nu og vær med til at forme fremtidens sikre og integrerede produktionsmiljøer.

Mød talerne

Frederik Therkildsen

Frederik Therkildsen

cybersikkerhedsjournalist

Computerworld

Christian Damsgaard Jensen

Christian Damsgaard Jensen

Professor i Cybersikkerhed

Aarhus Universitet

Peter Grote

Peter Grote

Account Manager, Industrial Communications

Novotek Danmark

Christian Dinesen

Christian Dinesen

Teamleder for Operationel Sikkerhed | Center for Sikkerhed og Compliance

Statens IT

Se program

Program: Hent program


09:00 - 09:05
Velkomst
Frederik Therkildsen
cybersikkerhedsjournalist
Computerworld

09:05 - 09:30
Vurder trusler mod systemer – uden dyb cybersikkerhedsviden
Kom og bliv klogere på trusselsmodellering og hvordan man vurderer trusler mod systemer uden at have en specialistuddannelse i cybersikkerhed.
Christian Damsgaard Jensen
Professor i Cybersikkerhed
Aarhus Universitet

09:35 - 09:55
Realtidsdata i praksis: Sådan forbinder I jeres systemer til eksterne leverandører
Manuelle processer og ineffektiv dataudveksling skaber fejl og forsinkelser.

Vi viser, hvordan I kan integrere jeres systemer med eksterne leverandører og automatisere dataflow i realtid.

Få indsigt i de bedste løsninger, praktiske værktøjer, konkrete use cases og strategier til at optimere jeres digitale infrastruktur – og styrk både effektivitet og konkurrenceevne.
Peter Grote
Account Manager, Industrial Communications
Novotek Danmark

10:00 - 10:25
Brobygning mellem OT og SOC – Fra siloer til samarbejde!
Operational Technology (OT) sikkerhed adskiller sig markant fra traditionel IT-sikkerhed, ikke mindst fordi konsekvenserne af en fejl kan have direkte økonomiske og sikkerhedsmæssige konsekvenser – og i værste fald sætte menneskeliv på spil. I dette oplæg deler Christian Dinesen sine erfaringer med at bygge bro mellem SOC-analytikere og driftspersonale i industrielle miljøer. Hvordan man skabe et fælles sprog, så analytikerne forstår driften, og driftspersonalet forstår trusselsbilledetGennem konkrete eksempler fortæller han vise, hvordan man kan skabe et mere effektivt og samarbejdende sikkerhedsmiljø i OT-verdenen.
Christian Dinesen
Teamleder for Operationel Sikkerhed | Center for Sikkerhed og Compliance
Statens IT

10:30 - 10:35
Dagens moderator samler op
Frederik Therkildsen
cybersikkerhedsjournalist
Computerworld

10:35 - 10:35
Tak for idag
Partnere Bliv partner
Det får du ud af det
  • Overblik over typer af angreb, der specifikt rammer produktionen.
  • Indblik i, hvorfor OT er særligt attraktivt for cyberkriminelle.
  • Forståelse af, hvordan målrettede og enkle angreb kan lamme produktionsanlæg i flere dage.
  • Inspiration til at sikre en stabil og modstandsdygtig integration af OT og IT.
  • Vejledning i, hvordan IT-afdelingen kan modernisere og optimere produktionen trods teknologisk efterslæb.